Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówPodczas pracy przy komputerze nasze oczy skupiają się na obrazie i aby zobaczyć wyraźnie obrazy znajdujące się w różnej odległości, funkcjonują podobnie jak "autofokus". Ciągłe przenoszenie wzroku pomiędzy przedmiotami znajdującymi się w różnych odległościach od oczu, to 3600 ruchów gałek ocznych pomiędzy klawiaturą a ekranem monitora w trakcie 1 godziny spędzonej podczas pracy przed komputerem. Podczas czytania z ekranu - cyfry i litery nie są na ekranie komputera tak wyraźnie widoczne, jak na papierze. Każda linia składa się z dużej liczby punkcików zwanych pikselami o różnych parametrach jasności i kontrastu. Oko musi dokonywać rekonstrukcji obrysów.

To jak nasze oczy radzą sobie z tym wyzwaniem zależy w znacznej mierze od naszego wieku.

Wybierz interesujący Cię dział:

• Poniżej 40 lat •   • Powyżej 40 lat •  

Do 40-roku życia akomodacja, czyli zdolność automatycznej zmiany kształtu soczewki jest czynnością natychmiastową, niezależną od woli i bardzo sprawnie działającą, dlatego do 40 roku życia nie mamy większych problemów z tak samo dobrym widzeniem do dali i do bliży. Zazwyczaj okulary przepisane do codziennego użytkowania będą również sprawdzały się podczas pracy przy komputerze.

Zdarza się jednak, że gdy patrzymy długo w monitor a potem chcemy coś zobaczyć daleko, obraz jest zamazany. Trwa to chwilę - "autofokus" działa i widzimy ostro.

Jest na to rada – soczewki relaksacyjne, skonstruowane tak, abyśmy podczas pracy przy komputerze nie obciążali akomodacji oraz aby unikać tego rodzaju opóźnienia w poprawie ostrości widzenia. Ten rodzaj soczewek został stworzony z myślą o osobach prowadzących aktywny i dynamiczny tryb życia ze względu na fakt nadmiernego obciążania układu wzrokowego podczas długotrwałej pracy z komputerem.

Przykładem mogą być soczewki, które oferują 2 poziomy wsparcia akomodacji: +0,53 D oraz +0,88 D.  Z założenia te pierwsze są polecane osobom od 20 roku życia wzwyż, a druga opcja przeznaczona jest dla młodych prezbiopów, czyli osób zbliżających się do 40 roku życia. Jednak jest to zawsze indywidualny dobór przez optyka i jest zależny od wartości wady wzroku.

Przykład: Mam 35 lat i wadę do dali -3,0 dioptrie, ekran monitora widzę doskonale już przy korekcji -2,0 dioptrie. Optyk zaproponował mi soczewki relaksacyjne z poziomem wparcia +0,88 dioptrii, bo takie były moje wymagania wzrokowe do pracy z komputerem. Oznacza to, że patrząc przez 8 godz. na monitor mój autofokus nie będzie musiał wykonywać nadmiernej pracy. Oczy nie będą zmęczone i nie będę mieć wrażenia pod koniec dnia, że mam za słabe soczewki do dali.

Są to soczewki jednoogniskowe, które w swojej dolnej części mają łagodnie rozłożony obszar wspomagający widzenie z bliska.

Konstrukcja tej soczewki zapewnia prawidłowo zachodzące na siebie obrazy siatkówkowe.

Swoje funkcje spełniają zarówno do widzenia daleko, jaki do pracy przy komputerze. Decydując się na taki rodzaj soczewek nie ma potrzeby kupowania drugiej pary okularów do komputera.

 
Po 40-stym roku życia większość ludzi zaczyna mieć problem z ostrym widzeniem blisko. Stan stopniowej utraty akomodacji z wiekiem, związany ze spadkiem zdolności zmiany kształtu soczewki a tym samym utratą zdolności oka do ostrego widzenia z bliskiej odległości nazywa się prezbiopią czyli starczowzrocznością. Soczewka traci z wiekiem swoją elastyczność i dlatego musimy korzystać z tzw. okularów do bliży. Istnieje wiele typów soczewek korekcyjnych. Aby najlepiej dostosować je do naszych potrzeb, specjaliści powinni zadać wiele pytań na temat charakteru naszej pracy.

Wysokie wymagania wzrokowe dla osób pracujących przy komputerze, sprawiają, że przepisywana im recepta okularowa i zapisywanie tzw. dodatków do bliży powinno być bardzo precyzyjne. Brak korekcji nawet małego astygmatyzmu, niedokładność zrównoważenia bodźca do akomodacji czy rezerw akomodacji, może powodować utrzymywanie się problemów z widzeniem, wynikających z dekompensacji układu wzrokowego w czasie długotrwałego obciążenia pracą z bliska.

Pamiętajmy, że zwykłe okulary do czytania przeznaczone są do pracy w odległości 40-45 cm, natomiast przy komputerze pracujemy w odległościach większych tj. od 45 do 70 cm.

Do tego należy dodać charakter naszej pracy. Noszenie nieodpowiednich do warunków pracy okularów prowadzi do wykonywania niepotrzebnych ruchów głową, nadmiernego pochylania jej bądź cofania, a co za tym idzie do utrwalania niewłaściwej postawy ciała.

W związku z powyższym polecamy posiadanie osobnej pary okularów do pracy przy komputerze, które uwzględniają charakter naszej pracy oraz wymagania wzrokowe.

Istnieją na rynku soczewki, które zostały specjalnie zaprojektowane, aby spełniać kryteria oczekiwań w zakresie pracy z bliska oraz odległości pośrednich. Najlepiej pytaj o nie swojego Optyka.
Addpower 60 – do intensywnego czytania bez ograniczeń

Jednoogniskowe soczewki oferujące wsparcie widzenia do bliży. Wartością dodaną tych soczewek jest zwiększenie zasięgu i panoramiczności widzenia. Są one rozwiązaniem dla osób lubiących dużo czytać, które oczekują większego zasięgu ostrego widzenia.

Tact 200 - najbardziej efektywne do pracy przy komputerze

Soczewki te oferują wyjątkowo szerokie pole widzenia do bliży i odległości pośrednich. Zapewniają zasięg widzenia do 200 cm, co sprawia, że mogą sprawdzać się nie tylko przy pracy przy komputerze. Polecane są również przedstawicielom wyspecjalizowanych zawodów, którzy oczekują maksimum swobody i naturalnego widzenia.

Tact 400 – jeszcze większa efektywność

Idealne rozwiązanie dla osób, które podczas pracy często muszą przenosić wzrok z bliży na większą odległość (do 400 cm). Przykładem może być menedżer pragnący utrzymać kontakt wzrokowy ze swoim audytorium podczas np. prezentacji, architekt oraz przedstawiciele wielu innych zawodów. To soczewki polecane prezbiopom (osoby po 40 roku życia), korzystającym podczas pracy z soczewek progresywnych i odczuwającym ograniczoną szerokość pola widzenia.

Hoyalux iD WorkStyle 200/400 - dla Tych, którzy oczekują najwyższej jakości widzenia w soczewkach progresywnych

Soczewki Hoyalux iD WorkStyle 200 i 400 to najnowocześniejsze, najbardziej zindywidualizowane oraz ergonomiczne soczewki, gwarantujące niezwykle komfortowe i ostre widzenie w bliży i dystansach pośrednich, bez względu na długość trwania dnia pracy. Zintegrowana, obustronna konstrukcja bi-atoryczna znacząco podnosi kontrast, ostrość widzenia oraz widzenie binokularne.

W założeniu soczewki te posiadają identyczną funkcjonalność jak Tact 200 i 400 zapewniając dodatkowo jeszcze szersze pole widzenia oraz wyższy komfort.

Korzyści dla pacjenta:

  • najszersze pole widzenia
  • wyśmienita percepcja obrazu
  • perfekcyjna interakcja pomiędzy różnymi odległościami
  • ostre widzenie we wszystkich kierunkach
  • poczucie stabilności podczas ruchu
  • naturalne i komfortowe widzenie w bliży i odległościach pośrednich

  Powrót

Kliknij na obrazek poniżej, aby "oczami pacjenta" poznać różnice wyżej opisanych soczewek.


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021