Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówPowłoka antyelektrostatyczna tzw. EMI jest jedną z najmłodszych powłok uszlachetniających soczewki okularowe.

Nałożenie tej powłoki nie zmienia przejrzystości soczewki ani jej barwy, a w znacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym gamma, emitowanym przez tradycyjne monitory CRT. Działanie jej jest podobne do stosowanych w nowoczesnych konstrukcjach ekranów monitorów siatek ekranujących i polega na odprowadzeniu z okolicy oczu ładunków elektrycznych. Efekt ten możliwy jest poprzez naniesienie na soczewkę nanometrowej grubości warstwy materiału o własnościach dielektrycznych (przewodzącego bardzo małe ładunki elektryczne) i uzyskaniu efektu antystatycznego.

Warto kupić okulary z powłoką EMI, gdyż niestety większość przedstawianych zalet monitórów LCD dotyczy tych z wyższej półki. Zwłaszcza w stosunku do cechy powszechnie reklamowanej – braku emisji promieniowania elektromagnetycznego w monitorze LCD pozbawionym działa elektronowego. Pamiętać należy, że niektóre elementy wyświetlaczy LCD stanowią również źródło promieniowania elektromagnetycznego o poziomie wyższym, niż w sprzęcie CRT. Natężenie promieniowania zależy w tym przypadku przede wszystkim od jakości wykonania monitora oraz zastosowanych zabezpieczeń (ekranowania). A to ma bezpośredni związek z ceną – aby ją obniżyć producenci stosują materiały gorszej jakości lub w ogóle nie stosują elementów ograniczających emisję pola elektromagnetycznego.
Np. Samsung 171S, którego wszystkie kable wyprowadzone zostały bez jakiejkolwiek osłony "sieje" promieniowaniem elektromagnetycznym w większym stopniu niż porównywalne rozmiarami monitory CRT.    

Dzięki powłoce EMI soczewka okularowa nie elektryzuje się i do minimum zostaje ograniczone przyciąganie kurzu, co jest bardzo istotne nawet jeśli używasz monitora LCD. Pamiętajmy o tym, że soczewka elektryzuje się nie tylko w związku z obecnością promieniowania elektromagnetycznego, ale również podczas zwykłego czyszczenia jej przez pocieranie szmatką.

Dodatkową zaletą powłoki antystatycznej jest łatwość czyszczenia soczewki z powstających zanieczyszczeń.

Najlepsze efekty "zdrowotne" daje połączenie powłoki antyrefleksyjnej (AR) z powłoką antyelektrostatyczną (EMI). Powłoka ta jest rekomendowana przez lekarzy okulistów do pracy przy komputerze, w szczególności alergikom. Zapobiega gromadzeniu się wokół oczu cząstek kurzu (nośników alergenów) i ich przyleganiu do powierzchmi soczewki. W efekcie przeciwdziała nadmiernemu wysychaniu filmu łzowego, co wpływa na lepszy komfort nawet podczas długotrwałej pracy.


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021