Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówOd jej wynalezienia minęło już ponad 40 lat. Dopiero od niedawna staje się bardzo popularna ze względu na jej walory użyteczne dla osób pracujących w okularach korekcyjnych przy komputerze.

Głównym zadaniem powłoki AR jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków) powstających na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej. Jak wiadomo z fizyki, światło przechodzące przez ośrodki o różnych współczynnikach załamania – w tym przypadku powietrze i materiał soczewki- odbija się jedynie częściowo. Efektem tego są właśnie refleksy świetlne (odblaski). W soczewce okularowej zjawisko to podwaja się, gdyż mamy do czynienia z dwiema powierzchniami soczewki – zewnętrzną i wewnętrzną.

Soczewki bez powłoki AR, mimo zachowania parametrów korekcji wady wzroku:

  • nie dają komfortu dobrego widzenia
  • tracą na przejrzystości poprzez obniżenia transmisji światła od 8 do 15%
  • dają mniejszy kontrast widzenia


Na obu powierzchniach soczewki mogą powstawać złudne obrazy np. mgiełki a w przypadku osób pracujących przed komputerem odbicie ekranu na zewnętrznej oraz własnego oka na wewnętrznej powierzchni soczewki. Prowadzi to do szybszego zmęczenia oczu, ponieważ nasz mózg wyeliminuje te zakłócenia, ale dzieje się to kosztem wzmożonego wysiłku układu wzrokowego.

Powłoka AR przy wszystkich swoich zaletach ma jedną "wadę". Uzyskana dzięki niej wysoka przejrzystość soczewki powoduje, że jest na niej widoczna każda odrobina kurzu czy brudu. Można odnieść wrażenie, że "szybciej się brudzą", co jest nieprawdą. W związku z powyższym producenci łączą powłokę AR z powłokami hydrofobowymi (odpychają cząsteczki wody) oraz lipofobowymi (odpychają cząsteczki tłuszczu). Rozwiązanie to ułatwia utrzymanie soczewek w czystości.

Najlepsze efekty "zdrowotne" daje połączenie powłoki antyrefleksyjnej (AR) z powłoką antyelektrostatyczną (EMI). Powłoka ta jest rekomendowana przez lekarzy okulistów do pracy przy komputerze w szczególności alergikom. Zapobiega gromadzeniu się wokół oczu cząstek kurzu (nośników alergenów) i ich przyleganiu do powierzchmi soczewki. W efekcie przeciwdziała nadmiernemu wysychaniu filmu łzowego, co wpływa na lepszy komfort nawet podczas długotrwałej pracy.

Na obrazkach poniżej doskonale widać różnicę dla soczewki "wyposażonej" w powłokę AR w odniesieniu do soczewki bez takiej powłoki.

 

Uwaga: Jeśli nie masz wady wzroku i posiadasz monitor LCD, nie ma sensu kupować okularów tzw. plano (z mocą zerową) z powłoką antyrefleksyjną, w celu ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym. Nie dotyczny zintegrowanych powłok ochronnych (AR + EMI) - te polecane szczególne dla alergików, zdecydowanie poprawiają komfort pracy nawet osób nie mających wady wzroku i używający monitórów LCD czy laptopów!


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021