Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówMam 30 lat i moja praca zawodowa wiąże się z codzienną, kilkugodzinną pracą przy komputerze. Jak powinno być urządzone moje stanowisko pracy, aby jak najmniej zaszkodzić swoim oczom a praca przy komputerze nie stała się szkodliwa i uciążliwa?

W wielu krajach europejskich istnieją zalecenia dotyczące wyposażenia stanowisk pracy oraz wymogi związane ze stanem zdrowia pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających obsługi komputera. W polskim ustawodawstwie również istnieją rozporządzenia dotyczące warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
Przede wszystkim ekran monitora powinien być ustawiony w linii wzroku, w odległości 40-75 cm od użytkownika tak, aby górny brzeg monitora znajdował się ok. 5 cm poniżej poziomu oczu.
Aby wyeliminować olśnienia i obicia, monitor powinien stać na matowym lub półmatowym blacie, na bezokiennej ścianie, najlepiej bokiem do okna.
Oświetlenie należy ustawić tak, aby oświetlana była głównie podłoga i blat stołu. W polu widzenia nie powinny znajdować się źródła emitujące światło o natężeniu większym niż natężenie światła monitora.
Jeśli chodzi o parametry pracy monitora, to najlepszą rozdzielczość ma wyświetlanie monochromatyczne. Optymalne jest stosowanie czarnego pisma na jasnym tle. Jeśli ekran znajduje się w odległości ok. 60 cm od użytkownika, wielkość dużych liter powinna wynosić co najmniej 5,5 mm. Zaleca się korzystanie z czcionki bezszeryfowej Arial lub szeryfowej Times New Roman o wielkości 1-14 punktów.powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021