Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówCzy warto nosić specjalne okulary do pracy przy komputerze? Jakie powinny to być okulary?

Praca przy komputerze, szczególnie gdy jest to praca codzienna i wielogodzinna, jest obciążająca dla naszego układu wzrokowego. Podczas pracy przy komputerze osoby z wadą wzroku powinny stosować okulary korekcyjne bądź soczewki kontaktowe o odpowiedniej mocy. Ma to niezwykle istotne znacznie zwłaszcza podczas przepisywania tekstu, ponieważ wtedy aż 85% czasu zajmuje praca z tekstem, podczas gdy tylko 12% patrzenie na ekran i 3% na klawiaturę. Monitor powinien znajdować się w odległości 40-75 cm. Górny brzeg monitora powinien znajdować się ok. 5 cm poniżej poziomu oczu. Pamiętać też należy o dobrym oświetleniu. Dobrym pomysłem jest wybór powłok ochronnych i uszlachetniających do okularów przeznaczonych do pracy przy komputerze. Jedną z takich powłok jest powłoka antyrefleksyjna (AR), której głównym zadaniem jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków) powstających na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej.
Przydatna może również okazać się powłoka antyelektrostatyczna (EMI), która w znacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez tradycyjne monitory CRT. Dzięki tej powłoce soczewka okularowa nie elektryzuje się, przyciąganie kurzu znacznie zmniejsza się, a czyszczenie zabrudzonej soczewki okularowej staje się znacznie łatwiejsze.powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021