Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistów















Witam. Mam 28lat i pracuje przez 8h przy komputerze. Często poza pracą korzystam z komputera. Ogólnie nie mam problemów ze wzrokiem, jednak siedząc przy komputerze często mam słabą ostrość. Praca przy komputerze męczy mnie i mam problemy z koncentracją. Czy mogę nosić soczewki relaksacyjne z powłoką antyelektostatyczną? Czy mogą to być szkła tzw."zerówki"? Pozdrawiam Agnieszka

Witam,
wielogodzinna praca przy komputerze może skutkować rozwojem tzw. syndromu widzenia komputerowego czyli dolegliwości które Pani zgłasza (zmęczenie, kłopoty z koncentracją). Aby im zapobiec proponuję robić regularne przerwy w pracy i wykorzystywać je do wykonywania ćwiczeń oczu (piszemy o nich na stronach serwisu), pamiętać o prawidłowym i częstym mruganiu a także stosować regularnie, kilka razy dziennie preparaty sztucznych łez.
Osoby pracujące przez długi okres czasu przy komputerze lub wykonujące wytężoną pracę wzrokową z bliska (czytanie, pisanie) mogą doświadczać zjawiska zwanego skurczem akomodacyjnym będącego przyczyną krótkowzroczności czynnościowej. Aby temu zapobiec należy pamiętać o przerwach w pracy przy komputerze i wykonywaniu ćwiczeń oczu.
Jeśli nie ma Pani wady wzroku, uważam, że nie ma sensu kupować soczewek okularowych bez mocy z powłoką antyrefleksyjną. Natomiast w przypadku korzystania z monitora CRT nawet mimo braku wady refrakcji warto zainwestować w okulary z powłoką antyelektrostatyczną i antyrefleks.
Powłoki antyrefleksyjne to powłoki, których głównym zadaniem jest minimalizowanie odbić światła zarówno od zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni soczewek. W ten sposób zwiększona zostaje ilość światła przechodzącego przez soczewkę i docierającego do oka co pozwala na podniesienie kontrastu widzenia. Powłoka antyelektrostatyczna w znacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez tradycyjne monitory CRT.
Proponuję jednak przede wszystkim pamiętać o zasadach ergonomii pracy przy komputerze- tj. regularnie robić przerwy w pracy, wykonywać ćwiczenia prawidłowego mrugania i  ćwiczenia oczu, stosować preparaty sztucznych łez, które chronią powierzchnię oka przed nadmiernym wysychaniem, a także pamiętać o okresowych wizytach u okulisty.
 
pozdrawiam
lek. Anna Wójcik- Gryciuk


powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?




Ankieta dzięki uprzejmości






 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021