Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam, mam aktualnie 25 lat. Około 23 roku życia pojawiła się u mnie niewielka wada (-0.25 i -0.5). Ostatnio byłem u okulisty, wada powiększyła się do -0.5 i -0.75. Pracuję przy komputerze od kilku lat (studia + praca). Co powinienem zrobić aby wada nie powiększała się? Czy jest możliwość "cofnięcia się" wady przez prawidłowy dobór okularów? Od 2 lat używam żelu "Vidisic". Noszę też okulary (dostosowane do wady) jednak używam ich tylko do patrzenia w dal (kino, tv, samochód) - pracując przy komputerze dobrze widzę bez okularów (mam też wrażenie, że mniej męczą się oczy). Czy to prawda, że u osób dorosłych noszenie okularów nie ma wpływu na wadę wzroku a okulary dobiera się jedynie pod kątem komfortu pacjenta?

Witam,
okulary o odpowiedniej dla danego pacjenta mocy mają na celu zarówno zapewnienie dobrego, wyraźnego widzenia- a więc poprawiają komfort i jakość życia, ale w przypadku krótkowzroczności mają one również za zadanie hamowanie progresji wady. Rozmyty, niewyraźny obraz stanowi bowiem bodziec dla oka do dalszego wzrostu w wymiarze przednio-tylnym a tym samym powoduje narastanie krótkowzroczności. Niestety zdarza się (i to często) że pomimo noszenia okularów wada i tak narasta. Niestety nie mamy na to wiekszego wpływu, działa tutaj również genetyka, a z tą niewiele da się zrobić. Zwykle po pewnym czasie wada stabilizuje sie na pewnym poziomie. U Pana wada wzroku jest bardzo niewielka, więc proszę nie wpadac w panikę. Niestety nie ma możliwości cofnięcia już istniejącej wady dzięki doborowi odpowiednich okularów. Ale prosze pamiętać, że prawidłowo dobrane i noszone szkła w pewnym stopniu chronią przed progresją wady. Dobrze, że nosi Pan okulary na dal (jazda samochodem, tv, kino), do komputera rzeczywiście nie musi ich Pan zakładać jesli nie czuje się Pan komfortowo.
 
pozdrawiam
lek. Anna Wójcik-Gryciuk


powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021