Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówCzy wynik badania wzroku stwierdzajacy wade wzroku u optyka jest wystarczajacy do doboru szkiel do okularów. I jeszcze jedno pytanie czy nie posiadajac wady wzroku zaleca sie, przy dluzszej pracy przy komputerze, noszenie okularów "zerówek" z powloka AR?

Witam,
badanie z użyciem autorefraktometru czyli badanie zwane popularnie „komputerowym badaniem wzroku” jest metodą obiektywnego badania refrakcji (inaczej- wady wzroku). Choć jest urządzenie to niezwykle ułatwia i przyspiesza pracę specjaliście, a pacjentowi zapewnia komfort i wygodę, to niestety bywa również źródłem wielu błędów. Błędy podczas badania za pomocą autorefraktometru wynikają głównie z niecałkowitego wyłączenia akomodacji u osób młodych, stąd często zawyżona krótkowzroczność lub niepełna nadwzroczność, zmienna moc cylindryczna (gdy u pacjenta występuje astygmatyzm) oraz zmienna oś astygmatyzmu. Dlatego też wynik refrakcji obiektywnej powinien być zawsze, jeśli to możliwe, potwierdzony metodą subiektywną (szkła w oprawie próbnej lub foropter).
Jeśli nie ma Pani wady wzroku, uważam, że nie ma sensu kupować soczewek okularowych bez mocy z powłoką antyrefleksyjną. Natomiast w przypadku korzystania z monitora CRT nawet mimo braku wady refrakcji warto zainwestować w okulary z powłoką antyelektrostatyczną i antyrefleks.
Powłoki antyrefleksyjne to powłoki, których głównym zadaniem jest minimalizowanie odbić światła zarówno od zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni soczewek. W ten sposób zwiększona zostaje ilość światła przechodzącego przez soczewkę i docierającego do oka co pozwala na podniesienie kontrastu widzenia. Powłoka antyelektrostatyczna w znacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez tradycyjne monitory CRT.
Proponuję jednak przede wszystkim pamiętać o zasadach ergonomii pracy przy komputerze- tj. regularnie robić przerwy w pracy, wykonywać ćwiczenia prawidłowego mrugania i  ćwiczenia oczu, stosować preparaty sztucznych łez, które chronią powierzchnię oka przed nadmiernym wysychaniem, a także pamiętać o okresowych wizytach u okulisty.
 
pozdrawiam
lek. Anna Wójcik- Gryciuk


powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021