Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam,mam pytanie,jestem alergikiem,często mam ostre i przewlekłe zapalenia spojówek,nasila się to na wiosnę i przy ostrym świetle,nie mogę tego wyleczyć od kilku lat.Okulista nie wie co już przepisać za lek,jak coś przepisze( krople,maść)to na chwilę jest spokój ale potem jest nawrót zapalenia i oczy tak jakby uodparniały się na przepisany poprzednio lek.Wygląda to makabrycznie,czasem aż są rany na powiekach.Z bliska widzę ok ale dalej słabo,spędzam sporo czasu przy komputerze,jakie okulary byłyby najlepsze? (chodzi o szkła)Oko lewe mam słabe,prawe nieco lepsze,rok temu badałem wzrok i okazało się że OL +1.5 a OP +1.0.Pozdrawiam serdecznie i proszę o poradę.

witam,
nie podejmuję się leczenia alergicznego zapalenia spojówek drogą mailową, dlatego nie będę się wypowiadać w tej kwestii. Jedyne co mogę zasugerować, to przed wpuszczeniem kropli proszę płukać worek spojówkowy solą fizjologiczną w celu usunięcia alergenów znajdujących się w fałdach spojówki. Być może takie działanie nieco poprawi stan oczu.
W liście napisał Pan, że ma Pan niewielką nadwzroczność rzędu OP +1,0; OL +1,5. Przed decyzją o zakupie nowych okularów proponuję jednak jeszcze raz wybrać się na badanie refrakcji (pisze Pan, że ostatnio badanie refrakcji przeprowadzano u Pana przed rokiem). Jeśli korzysta Pan z monitora LCD proponuję zainwestować w soczewki z powłoką antyrefleksyjną. Natomiast w przypadku korzystania z monitora CRT warto wybrać okulary z powłoką antyelektrostatyczną i antyrefleks.
Powłoki antyrefleksyjne to powłoki, których głównym zadaniem jest minimalizowanie odbić światła zarówno od zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni soczewek. W ten sposób zwiększona zostaje ilość światła przechodzącego przez soczewkę i docierającego do oka co pozwala na podniesienie kontrastu widzenia. Powłoka antyelektrostatyczna w znacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez tradycyjne monitory CRT.
Chciałabym również napisać parę słów o związku pomiędzy nasileniem objawów alergicznych a pracą przy komputerze. Nierzadko bowiem obserwuje się reakcje uczuleniowe u osób pracujących przed monitorem komputera wynikające z faktu, że pole elektromagnetyczne powoduje polaryzację napięcia elektrostatycznego między człowiekiem a ekranem. Dodatnio naładowane cząstki kurzu odpychane od monitorów osiadają na skórze i błonach śluzowych, powodując ich podrażnienie. Dodatkowo sprzyjają temu zainstalowane w komputerach wentylatory wymuszające ruch powietrza, a wraz z nim- alergenów. W odniesieniu do tych faktów, istotnego znaczenia nabiera higiena miejsca pracy, tj. wietrzenie pomieszczeń oraz stosowanie nawilżaczy powietrza. W Pana przypadku ważnym działaniem może okazać się regularne stosowanie kropli nawilżających czyli tzw. sztucznych łez (do nabycia w aptece bez recepty).
Proponuję również pamiętać o zasadach ergonomii pracy przy komputerze- tj. regularnie robić przerwy w pracy, wykonywać ćwiczenia prawidłowego mrugania i  ćwiczenia oczu, stosować preparaty sztucznych łez, które chronią powierzchnię oka przed nadmiernym wysychaniem, a także pamiętać o okresowych wizytach u okulisty.
 
pozdrawiam
lek. Anna Wójcik- Gryciuk


powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021