Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam Państwa, zastanawiam się nad kupieniem okularów "zerówek" z antyrefleksem do komputera. Mam wadę wzroku - 0,5 - nie widzę z daleka. Zastanowiło mnie zdanie jakie znalazłam na Państwa stronie: "Uwaga: Jeśli nie masz wady wzroku i posiadasz monitor LCD, nie ma sensu kupować okularów tzw. plano (z mocą zerową) z powłoką antyrefleksyjną, w celu ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym." Pracuję przy ekranie LCD i nie wiem, czy powinnam kupić "zerówki z antyrefleksem" czy nie. Pozdrawiam i będę wdzięczna za szybką odpowiedź Dorota

Witam,

Jeśli pacjent nie ma wady wzroku, rzeczywiście nie ma sensu kupować soczewek okularowych bez mocy z powłoką antyrefleksyjną. Natomiast w przypadku korzystania z monitora CRT nawet mimo braku wady refrakcji warto zainwestować w okulary z powłoką antyelektrostatyczną i antyrefleks.

Powłoki antyrefleksyjne to powłoki, których głównym zadaniem jest minimalizowanie odbić światła zarówno od zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni soczewek. W ten sposób zwiększona zostaje ilość światła przechodzącego przez soczewkę i docierającego do oka co pozwala na podniesienie kontrastu widzenia. Powłoka antyelektrostatyczna w znacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez tradycyjne monitory CRT.

Ale u Pani występuje wada -0,5D, przy której powinna Pani raczej nosić okulary na stałe, a zatem również do komputera, Może więc Pani rozważyć zakup okularów o mocy -0,5D z antyrefleksem.

Proponuję również pamiętać o zasadach ergonomii pracy przy komputerze- tj. regularnie robić przerwy w pracy, wykonywać ćwiczenia prawidłowego mrugania i  ćwiczenia oczu (piszemy o tych zagadnieniach na stronach naszego serwisu) a w razie potrzeby stosować preparaty sztucznych łez, które chronią powierzchnię oka przed nadmiernym wysychaniem.

 

pozdrawiam

lek. Anna Wójcik- Gryciukpowrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021