Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam serdecznie, jestem studentem 5 roku Informatyki, rozpocząłem niedawno także pracę w tej dziedzinie. Wiąże się to ze spędzaniem co najmniej 8 godzin dziennie przy komputerze. Od ok. 10 lat spędzałem przy monitorze kilka godzin dziennie, często w nocy, przy wyłączonym w pokoju świetle. Nigdy nie miałem problemów ze wzrokiem, mimo pracy w takich warunkach. Pod koniec czerwca na skutek bardzo intensywnej pracy przy komputerze (projekty w sesji) doznałem poważnego przemęczenia wzroku - 2 dni lekkich zawrotów głowy, później 2 dni bólu głowy, następnie wstręt do sztucznego światła(żarówki oraz monitory) - tak przez kilka dni. Byłem zmuszony do zrobienia sobie przerwy od pracy przy monitorze(LCD). Zrobiłem też mnóstwo badań - ok. 4,5 badań oczu, w tym dno oka, zakres widzenia oraz EEG po nieprzespanych 30 godzinach. Od strony neurologicznej wszystko w porządku. Od strony okulistycznej także. Błędnik też sprawdzony na wszelki wypadek. Teraz, często patrząc na monitor muszę robić przerwy. Drażni mnie białe tło na stronach internetowych, zwłaszcza w ciągu dnia i w pracy gdzie mam białe ściany dookoła. Krótkie odwrócenie od monitora pomaga na szczęście. Mam jednak kilka pytań i bardzo będę wdzięczny za pomoc: 1. Czy możliwe jest, żeby oczy lepiej znosiły pracę przy komputerze w ciemnym pokoju niż w dobrze oświetlonym światłem słonecznym/sztucznym? 2. Czy okulary - zerówki (czytałem na stronie sekcję odnośnie okularów) z odpowiednimi uszlachetnieniami mogą mi pomóc? 3. Czy istnieją i mogą być pomocne okulary do pracy przy monitorze z lekkim przyciemnieniem? Zaznaczę przy tym, że gamma na monitorze jest ustawiona na poziom zero, a jasność redukując stopniowo doprowadziłem do 0 % i w zasadzie tak jest najlepiej dla mnie w tej chwili. Kontrast - ok. 75 - 90 %. Pozdrawiam Grzegorz

Witam,

osoby pracujące przez długi okres czasu przy komputerze lub wykonujące wytężoną pracę wzrokową z bliska (czytanie, pisanie) mogą doświadczać zjawiska zwanego skurczem akomodacyjnym będącego przyczyną krótkowzroczności czynnościowej, niewyraźnego widzenia, bólu oczu i głowy. Aby temu zapobiec należy regularnie robić przerwy w pracy przy komputerze i wykonywać ćwiczenia oczu (piszemy o tym szerzej na stronach naszego serwisu, znajdzie tam Pan również przykłady ćwiczeń). Na pytanie „czy powinienem nosić okulary?” odpowie Panu okulista do którego powinien się Pan udać na konsultację i który w razie potrzeby zaleci stosowanie odpowiedniej korekcji. Okulary z odpowiednimi powłokami tj. antyrefleksyjną i antyelektrostatyczną mogą okazać się pomocne w zachowaniu komfortu podczas długotrwałej pracy przy komputerze. Głównym powodem zmęczenia oczu podczas pracy przy komputerze są odblaski światła od monitora. Aby wyeliminować olśnienia i odblaski, monitor powinien znajdować się w pomieszczeniu z oknami skierowanymi w stronę północną lub w pomieszczeniu z zainstalowanymi żaluzjami/ roletami. Należy unikać siedzenia twarzą skierowaną do nie zasłoniętego okna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie monitora na bezokiennej ścianie.

Proponuję pamiętać przede wszystkim o zasadach ergonomii pracy przy komputerze- tj. regularnie robić przerwy w pracy, wykonywać ćwiczenia prawidłowego mrugania i  ćwiczenia oczu, a w razie potrzeby stosować preparaty sztucznych łez, które chronią powierzchnię oka przed nadmiernym wysychaniem.

 

pozdrawiam

lek. Anna Wójcik- Gryciukpowrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021