Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam. Moja córka spędza b.dużo czasu przed komputerem.Od miesiąca zauważyłam dwukrotnie silnie krwawnicowate oczy,przykładałam kompresy z herbaty.Myślę,że to właśnie od patrzenia w monitor. Pytanie:jakie okulary są niezbędne by tego uniknąć. Córka jest w wieku 13 lat. Pozdrowienia. Agnieszka

Witam,

Jeśli córka nie ma wady wzroku, która wymagałaby korekcji okularowej, to samo korzystnie z monitora LCD nie jest wskazaniem do zakupu okularów ze specjalnymi powłokami uszlachetniającymi. Inaczej sprawa wygląda w przypadku monitorów CRT- tu nawet pomimo braku wady refrakcji warto zainwestować w okulary z powłoką antyelektrostatyczną i antyrefleks. Powłoki antyrefleksyjne to powłoki, których głównym zadaniem jest minimalizowanie odbić światła zarówno od zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni soczewek. W ten sposób zwiększa się ilość światła przechodzącego przez soczewkę i docierającego do oka, oraz wzrasta kontrast widzenia.

Praca przy komputerze – zwłaszcza codzienna i wielogodzinna, może skutkować rozwojem tzw. syndromu widzenia komputerowego czyli zmęczeniem, kłopotami z koncentracją, pieczeniem, szczypaniem  i zaczerwienieniem oczu oraz bólami głowy. Aby im zapobiec proponuję robić regularne przerwy w pracy i wykorzystywać je do wykonywania ćwiczeń oczu (piszemy o nich na stronach serwisu), pamiętać o prawidłowym i częstym mruganiu a także stosować regularnie, kilka razy dziennie preparaty sztucznych łez.

To na co Pani powinna zwrócić szczególną uwagę u tak młodej osoby  to czy córka nie skarży się na okresowe zaburzenia widzenia. Osoby spędzające dużo czasu przy komputerze lub wykonujące wytężoną pracę wzrokową z bliska mogą doświadczać zjawiska zwanego skurczem akomodacyjnym będącego przyczyną krótkowzroczności czynnościowej. Aby temu zapobiec należy regularnie robić przerwy w pracy przy komputerze i wykonywać ćwiczenia oczu. Należy również pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, który oceni stan oczu Pani córki i w razie potrzeby zaleci stosowanie odpowiedniej korekcji.

 

Pozdrawiam serdecznie

Lek. Anna Wójcik- Gryciukpowrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021