Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam, kilka dni temu moje biuro przeniesiono do pokoju, który nie ma okien. Pracuję 8 h dziennie w ostrym, sztucznym świetle, przy komputerze, jak dotąd badania nie ujawniły u mnie żadnych wad wzroku. Chciałabym zapytać, czym grozi taka praca, jak się zabezpieczyć i czy wogóle jest sens tak ryzykować? Z pozdrowieniami, Agnieszka

Witam,
głównym powodem zmęczenia oczu podczas pracy przy komputerze są odblaski światła od monitora. Aby wyeliminować olśnienia i odblaski, monitor powinien znajdować się w pomieszczeniu z oknami skierowanymi w stronę północną lub w pomieszczeniu z zainstalowanymi żaluzjami/ roletami. Należy unikać siedzenia twarzą skierowaną do nie zasłoniętego okna. Najlepszym rozwiązaniem byłoby ustawienie monitora na bezokiennej ścianie. Należy upewnić się, że korekcja którą nosimy podczas pracy przy komputerze jest odpowiednia. Przyczyną zmęczenia oczu może być zarówno niedokorygowanie jak i przekorygowanie wady refrakcji, nieskorygowany astygmatyzm, niewłaściwa addycja mocy do bliży oraz zaburzenia widzenia obuocznego. Nasilona koncentracja pojawiająca się podczas pracy jest przyczyną spadku częstości mrugania a w konsekwencji zaburzeń filmu łzowego, dyskomfortu i utraty zdolności ostrego widzenia. Regularne przerwy w pracy skutecznie chronią przed przemęczeniem układu wzrokowego. Mogą się one odbywać zgodnie z zasadą 20/20/20 czyli 20 sekundowe skupienie wzroku na przedmiocie oddalonym od nas o 6 metrów (20 stóp) co 20 minut. Pamiętać również należy o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty. Należy zawsze zgłosić się na konsultację okulistyczną gdy pojawią się objawy napięcia, zmęczenia lub dyskomfortu ze strony oczu. Inna strategią radzenia sobie z już występującymi dolegliwościami ze strony oczu jest regularne stosowanie kropli nawilżających, pamiętanie o częstszym mruganiu oraz stosowanie okularów z powłokami uszlachetniającymi.  
pozdrawiam
lek. Anna Wójcik- Gryciuk


powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021