Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam, chciałabym się dowiedzieć czy ma sens zakup okularów ochronnych do pracy przy komputerze. Spędzam przy komputerze po kilka godzin dziennie, nie mam żadnej wady wzroku. Pozdrawiam, Beata

Witam,

Jeśli nie ma Pani wady wzroku, która wymagałaby korekcji okularowej, to samo korzystnie z monitora LCD nie jest wskazaniem do zakupu okularów ze specjalnymi powłokami uszlachetniającymi. Inaczej sprawa wygląda w przypadku monitorów CRT- tu nawet pomimo braku wady refrakcji warto zainwestować w okulary z powłoką antyelektrostatyczną i antyrefleks. Powłoki antyrefleksyjne to powłoki, których głównym zadaniem jest minimalizowanie odbić światła zarówno od zewnętrznych jak i wewnętrznych powierzchni soczewek. W ten sposób zwiększa się ilość światła przechodzącego przez soczewkę i docierającego do oka, oraz wzrasta kontrast widzenia.

Praca przy komputerze – zwłaszcza codzienna i wielogodzinna, może skutkować rozwojem tzw. syndromu widzenia komputerowego czyli zmęczeniem, kłopotami z koncentracją, pieczeniem, szczypaniem  i zaczerwienieniem oczu oraz bólami głowy. Aby im zapobiec proponuję robić regularne przerwy w pracy i wykorzystywać je do wykonywania ćwiczeń oczu (piszemy o nich na stronach serwisu), pamiętać o prawidłowym i częstym mruganiu a także stosować regularnie, kilka razy dziennie preparaty sztucznych łez.

Osoby spędzające dużo czasu przy komputerze lub wykonujące wytężoną pracę wzrokową z bliska mogą doświadczać zjawiska zwanego skurczem akomodacyjnym będącego przyczyną krótkowzroczności czynnościowej. Aby temu zapobiec należy regularnie robić przerwy w pracy przy komputerze i wykonywać ćwiczenia oczu. Należy również pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, który oceni stan Pani oczu i w razie potrzeby zaleci stosowanie odpowiedniej korekcji.

 

Pozdrawiam serdecznie

Lek. Anna Wójcik- Gryciukpowrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021