Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam. Moje pytanie będzie dłuższe. Od ok 3 lat powiększa mi się wada wzroku (-), "spada" ona w szybkim tempie mimo, że cały czas noszę okulary. Jaka może być tego przyczyna? co mogę zrobić aby temu zapobiec?

Witam,

Krótkowzroczność najczęściej jest wynikiem zbyt długiej gałki ocznej w wymiarze przednio-tylnym w stosunku do całkowitej mocy optycznej oka- mówi się wtedy, że jest to krótkowzroczność osiowa. Nieco rzadziej występuje krótkowzroczność refrakcyjna spowodowana zbyt dużą mocą optyczną oka w porównaniu do długości osiowej oka. Niezależnie jednak od etiologii wady refrakcji jedynym sensownym działaniem jest noszenie odpowiedniej korekcji- czy to okularowej, czy też w postaci soczewek kontaktowych. Brak korekcji powoduje rozmywanie się obrazu co stanowi bodziec do dalszego wzrostu długości gałki ocznej i…progresji wady.  Wielkość wady refrakcji jest najczęściej „zaprogramowana” genetycznie, choć wiadomo, że intensywna praca wzrokowa z bliska może wywoływać lub pogłębiać krótkowzroczność.

Ponadto osoby pracujące przez długi okres czasu przy komputerze lub wykonujące wytężoną pracę wzrokową z bliska (czytanie, pisanie) mogą doświadczać zjawiska zwanego skurczem akomodacyjnym będącego przyczyną krótkowzroczności czynnościowej, niewyraźnego widzenia, bólu oczu i głowy. Aby temu zapobiec należy regularnie robić przerwy w pracy przy komputerze i wykonywać ćwiczenia oczu (piszemy o tym szerzej na stronach naszego serwisu, znajdzie tam Pani również przykłady ćwiczeń).

 

Pozdrawiam

Lek. Anna Wójcik- Gryciukpowrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021