Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWitam, mam 16 lat i wadę -1 w prawym i lewym oku. 1.Co robić aby wada się nie pogłębiała, czego unikać, jakieś diety?. 2.Czy istnieją ćwiczenia na poprawę wzroku lub utrzymanie go w dobrej kondycji? Co z ćwiczeniami z książek np. Dr.Batesa? 3.Czy to prawda że powinno się nosić troszkę słabsze szkła? 4.Czy są szanse, że operacje laserem będą w przyszłości tańsze lub refundowane? 5.Od czego psuje się wzrok? 6.Czy możliwe jest, że nagle pogorszyła mi się wada przez intensywne odchudzanie ( niedobór witamin itd. ) i ćwiczenia na siłowni? 7. Znam wielu ludzi którzy dużo więcej czytają itd. dlaczego oni nie mają wady wzroku? Pozdrawiam.

Witam,

Krótkowzroczność najczęściej jest wynikiem zbyt długiej gałki ocznej w wymiarze przednio-tylnym w stosunku do całkowitej mocy optycznej oka- mówi się wtedy, że jest to krótkowzroczność osiowa. Nieco rzadziej występuje krótkowzroczność refrakcyjna spowodowana zbyt dużą mocą optyczną oka w porównaniu do długości osiowej oka. Niezależnie jednak od etiologii wady refrakcji jedynym sensownym działaniem jest noszenie odpowiedniej korekcji- czy to okularowej, czy też w postaci soczewek kontaktowych. Brak korekcji powoduje rozmywanie się obrazu co stanowi bodziec do dalszego wzrostu długości gałki ocznej i…progresji wady.  Dlatego nie jest prawdą, że należy nosić korekcję nieco słabszą od tej, która jest rzeczywiście potrzebna. Wielkość wady refrakcji jest najczęściej „zaprogramowana” genetycznie, choć wiadomo, że intensywna praca wzrokowa z bliska może wywoływać lub pogłębiać krótkowzroczność.

Ponadto osoby pracujące przez długi okres czasu przy komputerze lub wykonujące wytężoną pracę wzrokową z bliska (czytanie, pisanie) mogą doświadczać zjawiska zwanego skurczem akomodacyjnym będącego przyczyną krótkowzroczności czynnościowej, niewyraźnego widzenia, bólu oczu i głowy. Aby temu zapobiec należy regularnie robić przerwy w pracy przy komputerze i wykonywać ćwiczenia oczu (piszemy o tym szerzej na stronach naszego serwisu, znajdzie tam Pan również przykłady ćwiczeń).

Niestety nie znam ćwiczeń proponowanych przez dr. Batesa, ale chętnie się dowiem czegoś nowego, jeśli znajdzie Pan czas na maila w tej sprawie.

Co do pytań o koszty i refundację zabiegów laserowych- to nie jest pytanie do mnie, może Pani Ewa Kopacz będzie lepiej zorientowana.

Ćwiczenia na siłowni ani odchudzanie nie są przyczyną narastania krótkowzroczności, ale osoby w wysoka krótkowzrocznością i nie leczonymi zmianami zwyrodnieniowymi na obwodzie siatkówki są predysponowane do odwarstwienia siatkówki. Dlatego tak ważne są okresowe kontrole u okulisty i ocena obwodu siatkówki u sportowców z krótkowzrocznością.

Mam nadzieję, że udało mi się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie Pana pytania.  

 

 

Pozdrawiam

Lek. Anna Wójcik- Gryciukpowrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021