Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówMam 48 lat i do tej pory nie miałam żadnych problemów ze swoim wzrokiem. Od pewnego czasu zauważyłam, że znacznie trudniej jest mi czytać drobny druk z bliska i zaczynam coraz dalej odsuwać od siebie czytany tekst. Również praca przy komputerze zaczęła mnie bardzo męczyć. Po kilku godzinach spędzonych przy komputerze boli mnie głowa i niewyraźnie widzę. Czy powinnam udać się do okulisty?

Regularne kontrole okulistyczne w krótkim czasie od chwili rozpoczęcia intensywnej pracy przy komputerze to bardzo ważny czynnik pozwalający na utrzymanie oczu w stanie zdrowia.
Zawsze należy zgłaszać się na konsultacje okulistyczne gdy pojawią się objawy napięcia, zmęczenia lub dyskomfortu ze strony oczu.
Pani podstawowym problemem jest nie skorygowana starczowzroczność, która zwykle zaczyna się po 40 roku życia i wynika z malejącego zakresu akomodacji. Osoba ze starczowzrocznością ma trudności z uzyskaniem ostrego obrazu podczas czytania z bliska. Osoby z rozpoczynającą się prezbiopią zaczynają coraz dalej odsuwać od siebie czytany tekst aby uzyskać pożądaną ostrość obrazu. Pacjenci często wtedy mówią: „moje ramiona stają się za krótkie!”
Z tego powodu osoba ze starczowzrocznością (prezbiopią) wymaga stosowania dodatkowej soczewki plusowej do pracy z bliska do już istniejącej korekcji do dali (krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu). Korekcję taką określa się jako korekcję do bliży i jest ona zawarta w soczewkach okularowych lub soczewkach kontaktowych dwuogniskowych lub progresywnych.
W związku z tym, że okulary do czytania przeznaczone są do użytkowania w odległości 35-40 cm, a monitor komputerowy zwykle znajduje się w większej odległości (40-75 cm) okulary do czytania zwykle nie nadają się do pracy przy komputerze. Okulary do komputera mają nieco mniejszą moc plusową niż okulary do czytania i umożliwiają dobre widzenie na odległości pośrednie.
Wybierając okulary do komputera należy pamiętać o istnieniu specjalnych powłok ochronnych i uszlachetniających. Jedną z takich powłok jest powłoka antyrefleksyjna (AR), której głównym zadaniem jest eliminowanie uciążliwych dla oczu refleksów świetlnych (odblasków) powstających na gładkich i wypolerowanych powierzchniach soczewki okularowej.
Przydatna może również okazać się powłoka antyelektrostatyczna (EMI), która w znacznym stopniu chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez tradycyjne monitory CRT. Dzięki tej powłoce soczewka okularowa nie elektryzuje się, przyciąganie kurzu znacznie zmniejsza się, a czyszczenie zabrudzonej soczewki okularowej staje się znacznie łatwiejsze.powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021