Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówCzy prawdą jest, że użytkownicy soczewek kontaktowych pracujący przy komputerze są bardziej narażeni na pojawienie się takich objawów jak pieczenie i podrażnienie oczu niż osoby noszące okulary?

Częstość występowania objawów suchego oka jest znacznie wyższa wśród użytkowników soczewek kontaktowych i osób pracujących przy komputerze niż wśród osób nie noszących soczewek kontaktowych i nie korzystających z monitorów ekranowych.
Wśród użytkowników soczewek kontaktowych pracujących przy komputerze przez dłuższy okres czasu istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się takich objawów jak pieczenie i podrażnienie oczu niż wśród osób nie noszących soczewek kontaktowych. Podczas pracy przy komputerze obserwuje się średnio pięciokrotny spadek częstości mrugania oraz istotną klinicznie zależność pomiędzy długością czasu między kolejnymi mrugnięciami a stabilnością filmu łzowego.
Długie przerwy pomiędzy kolejnymi mrugnięciami mogą powodować wysychanie powierzchni soczewki kontaktowej, co prowadzi do dyskomfortu, spadku ostrości wzroku, a w konsekwencji spadku produktywności w pracy.
Praca w warunkach o niskiej wilgotności względnej powietrza także wpływa na znaczne skrócenie czasu przerwania filmu łzowego na powierzchni soczewek kontaktowych.
W przypadku użytkowników soczewek kontaktowych zgłaszających objawy suchości oczu i niecałkowite mruganie, ważne jest aby nie ignorować możliwości zmiany materiału soczewek, tam gdzie jest to wskazane. Rozwiązaniem może okazać się zmiana schematu wymiany soczewek na częstszą aby ograniczyć gromadzenie się osadów, zastosowanie materiałów o lepszej zwilżalności i smarowności, nauka skutecznego i prawidłowego schematu pielęgnacji oraz stosowanie kropli nawilżających. Ważne jest również, aby soczewki kontaktowe nie stanowiły jedynej stosowanej przez cały dzień metody korekcji wady wzroku. Każdy użytkownik soczewek kontaktowych powinien posiadać parę okularów, które należy zakładać po przyjściu do domu z pracy i zdjęciu soczewek. powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021