Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówSłyszałam, że niektóre dokuczliwe objawy ze strony oczu jak pieczenie, szczypanie czy uczucie piasku pod powiekami są wynikiem nieprawidłowego mrugania. Czy możliwe jest, że niektóre osoby nie potrafią prawidłowo mrugać? Na czym polega prawidłowe mruganie i czy można się go nauczyć?

Objawy suchości oczu o których Pani pisze, często towarzyszą rzadkiemu lub niecałkowitemu mruganiu. Dolegliwości te można leczyć poprzez naukę nawyku całkowitego, skutecznego i prawidłowego mrugania. Istnieje kilka praktycznych ćwiczeń pozwalających na szybkie opanowanie techniki prawidłowego mrugania. Zaleca się wykonanie 24 całkowitych mrugnięć w czasie nie dłuższym niż 20 sekund. Ćwiczenie to należy wykonywać co pół godziny przez co najmniej tydzień. Szczególny nacisk kładzie się na pełne i całkowite zamknięcie oczu zachowując jednocześnie naturalny i zrelaksowany wygląd i nie angażując przy tym mięśni twarzy. Mrugnięcia powinny być szybkie i nie powinny trwać dłużej niż 1/3 sekundy.
Kolejną strategią leczenia objawów i symptomów suchości oczu jest stosowanie sztucznych łez i/lub kropli nawilżających. Uważa się, że wykonywanie ćwiczeń prawidłowego mrugania zaraz po zapuszczeniu do worka spojówkowego kropli nawilżających pozwala na ich dokładne rozprowadzenie po przedniej powierzchni gałki ocznej przez brzeg powieki górnej co zwiększa jednocześnie ich skuteczność.powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021