Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówPracuje w biurze przy komputerze. Mam dobry wzrok, ale obawiam się, czy wpatrując się w monitor nie pojawi się u mnie wada wzroku. Czy praca przy komputerze może prowadzić do trwałego pogorszenia widzenia?

Zbyt długa praca przy komputerze szczególnie w klimatyzowanych, nie przewietrzanych i źle oświetlanych biurach prowadzi do pojawienia się dolegliwości znanych pod nazwą zespołu oka biurowego. Zjawisko to dotyczy znacznego procenta pracowników biurowych spędzających cały dzień przed monitorem komputerowym i objawia się uczuciem suchości i podrażnienia oczu, niewyraźnym widzeniem, przemijającym dwojeniem, trudnościami z akomodacją i nadwrażliwością na światło, zaburzeniami widzenia barwnego oraz bólami głowy i oczu. Są to oczywiście objawy zmienne osobniczo i zależne od naszych zdolności kompensacyjnych, ale ich pojawienie się stanowi zawsze sygnał ostrzegawczy.
Przyczyn, których należy się doszukiwać gdy takie objawy się pojawią jest kilka. Jedną z nich jest niedokorygowanie lub przekorygowanie wady refrakcji, nieskorygowany astygmatyzm, zaburzenia widzenia obuocznego oraz niewłaściwa organizacja stanowiska pracy.
Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że ekspozycja na oddziaływanie monitorów komputerowych  nie powoduje żadnych organicznych uszkodzeń układu wzrokowego, a poziom promieniowania emitowanego przez ekrany komputerowe jest znacznie niższy niż poziom bezpieczeństwa. Należy pamiętać o eliminowaniu odblasków, które powodują zmęczenie układu wzrokowego.
Znacznym pocieszeniem jest również fakt, że w/w zmiany w narządzie wzroku mają charakter przejściowy i wywołane są raczej zmęczeniem oczu pojawiającym się podczas wytężonej pracy wzrokowej a nie bezpośrednim wpływem ekranu monitora.
Aby jednak uniknąć pojawienia się przykrych objawów należy robić podczas pracy przerwy, pamiętać o prawidłowym mruganiu, odpowiednio nawilżyć i przewietrzyć pomieszczenie w którym pracujemy, a także pamiętać o właściwej organizacji swojego stanowiska pracy.powrót

Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021