Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówWolne rodniki są przyczyną starzenia się i śmierci komórek tworzących tkanki gałki ocznej. Szczególnie efektywne w walce z wolnymi rodnikami pojawiającymi się w jej różnych strukturach są:

  • witamina A - najlepiej w postaci beta-karotenu
  • witaminy C i E
  • antyoksydanty roślinne - występujące one w warzywach i owocach mających kolor fioletowy (borówki) oraz pomarańczowy (marchewka, papryka, dynia, mango, morele)
  • minerały: cynk, selen, miedź, mangan;

Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania fotoreceptorów (pręcików i czopków) siatkówki. Należy w tym miejscu podkreślić, że światłoczułe elementy czopków i pręcików są pochodnymi witaminy A. Niedobór witaminy A lub zwiększone jej zużycie prowadzi do ślepoty zmierzchowej (często spotykanej u np. kierowców). Przy braku leczenia prowadzi do utraty widzenia centralnego. Zanim jednak dojdzie do rozwoju zwyrodnienia siatkówki, choroba jest w pełni odwracalna poprzez włączenie wysokiej podaży witaminy A.

Od dawna znane jest powiedzenie- aby dobrze widzieć w ciemności, trzeba jeść dużo marchewki. Warzywo to zawiera znaczną ilość cennego beta-karotenu, który pomaga w przyswajaniu witaminy A.

Na dobrą kondycję oczu pozytywny wpływ ma spożywanie produktów bogatych w tę witaminę. Najwięcej witaminy A zawiera drobiowa i wieprzowa wątróbka. Beta karoten natomiast znajdziemy - oprócz w marchwi - także np. w botwince. Beta-karoten jest bezpiecznie magazynowany i stopniowo, w miarę potrzeb przekształcany w witaminę A.

Dbając o właściwy poziom witaminy w organizmie nie wolno jednak zażywać jej bez ograniczeń i bez wyraźnego wskazania lekarza. Witaminę tę łatwo przedawkować, co nie jest bezpieczne dla zdrowia. Nie należy podawać wysokich dawek witaminy, zwłaszcza kobietom planującym zajście w ciążę ze względu na jej teratogenne działanie.(działania teratogenne to takie, które powodują wady w rozwoju płodu). Natomiast przyjmowanie beta-karotenu przez palaczy zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu płuc.

W przewlekłych niedoborach witaminy A obserwuje się klasyczny obraz zespołu suchego oka, owrzodzenia i blizny rogówki, a nawet rozlaną martwicę rogówki. Należy jednak podkreślić, że głębokie niedobory witaminy A nie są typowym problemem krajów rozwiniętych i pojawiają się raczej w krajach rozwijających się. Zwykle jest to zaburzenie spowodowane stosowaniem na własną rękę nietypowych praktyk dietetycznych, przewlekłym alkoholizmem oraz zaburzeniem wchłaniania lipidów (jest to bowiem witamina rozpuszczalna w tłuszczach).

Nie należy również zapominać o znaczeniu witaminy C, która nie jest syntetyzowana w organizmie człowieka i musi być dostarczana z pożywieniem. Jest niezbędna w procesie syntezy włókien kolagenowych. Jej niedobór jest przyczyną kruchości naczyń spojówki i może prowadzić do wylewów i krwotoków podspojówkowych.

Bogatym źródłem witaminy C są owoce takie jak czarna porzeczka, cytrusy, truskawki.

Z owoców i liści z borówki czernicy (Vaccinium myrtillus) zostało wyodrębnionych dotąd najwięcej leczniczych związków chroniących oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Są to antocyjany, czyli barwniki zawarte w kwiatach czy roślinach, mające działanie antyutleniające (antyoksydacyjne). Korzystne działanie jagód w chorobach oczu związane jest najbardziej z obecnością w nich tzw.- flawonoidów , których w borówce jest ponad 15 rodzajów. Antocyjany z czarnej jagody są szczególnie cenne, gdyż regenerują również pewne enzymy oka uszkadzane przez wolne rodniki. Antocyjany hamują również nadmierną krzepliwość krwi, a dzięki temu poprawiają mikrokrążenie w naczyniach siatkówki i poprawiają widzenie. Antocyjany nie tylko skutecznie neutralizują nadmiar uszkadzających oko wolnych rodników, ale przyspieszają również regenerację barwnika wzrokowego rodopsyny, w którego syntezie uczestniczy witamina A. Substancje czynne z czarnej jagody mają również działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne.


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021