Redakcja Kontakt Opinie Dla okulistówJakość życia osób dotkniętych zespołem suchego oka ulega pogorszeniu z dwóch zasadniczych powodów. Po pierwsze ze względu na występowanie uciążliwych i długotrwałych objawów. Po drugie zaś z powodu konieczności regularnego stosowania leczenia miejscowego.

Leczenie choroby powinno się rozpocząć od usunięcia lub znacznego ograniczenia działania szkodliwych czynników środowiskowych. Najczęściej jednak jest to niemożliwe i z tego powodu konieczne jest zastosowanie do oczu specjalnych preparatów, czyli tzw. "sztucznych łez", które mogą bardzo skutecznie i szybko wyeliminować dokuczliwe objawy schorzenia. Częstym błędem popełnianym przez pacjentów w trakcje kuracji jest przerywanie leczenia w chwili uzyskania poprawy. Dlatego też należy pamiętać, że preparaty nawilżające powinny być stosowane przez cały czas, gdy narażeni jesteśmy na działanie niekorzystnych warunków środowiska!

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów z grupy sztucznych łez. Występują one pod postacią kropli lub żeli i są dostępne w opakowaniach do wielokrotnego użytku oraz w tzw. minimsach, czyli jednorazowych pojemniczkach.

Jednym z preparatów do nawilżania oczu jest SYSTANE oraz SYSTANE UD (wersja w tzw. minimsach czyli opakowaniach jednorazowych -bez konserwantów). Znacząco różnią się one od wszystkich dotychczas używanych sztucznych łez. Jest szczególnie rekomendowany osobom pracującym przy komputerze.

SYSTANE® to pierwszy preparat sztucznych łez, co do którego dowiedziono klinicznie, że zmniejsza zarówno obiektywne, jak i subiektywne objawy zespołu suchego oka.

Preparat SYSTANE® zawiera unikatowy polimerowy system żelujący, który dostosowuje się do indywidualnego pH filmu łzowego oka . Daje to optymalne właściwości nawilżające oraz zapewnia szybką ulgę każdemu pacjentowi.


Kiedy składniki preparatu SYSTANE® połączą się z naturalnymi łzami, miękki i przezroczysty żel tworzy sieć ochronną na powierzchni oka. Proces ten wspomaga odbudowę uszkodzonych komórek nabłonka.

Różnica polega na tym, że preparat podawany jest do oka w postaci kropli, które dopiero na powierzchni rogówki i spojówek tworzą cienką i długotrwale przylegającą warstwę przezroczystego żelu (nowa grupa: tzw. krople tworzące żel). Lokalizują się one tam, gdzie w wyniku przesuszenia doszło do uszkodzenia rogówki i spojówek, zabezpieczając je przed dalszą degeneracją i zapewniając właściwe środowisko do odbudowy struktur powierzchni oka. Istotne jest, że cienka i przezierna warstwa żelu nie zaburza ostrości wzroku dając pacjentowi duży komfort i wygodę. SYSTANE stosuje się zwykle 2-3 razy dziennie (choć można modyfikować dawkowanie w zależności od nasilenia objawów i warunków otaczającego środowiska). Jest to szczególnie ważne dla osób aktywnych i czynnych zawodowo. Jako substancję konserwującą w SYSTANE zastosowano tzw. POLYQUAD o najmniejszej toksyczności wobec komórek nabłonka rogówki, co jest dodatkowym atutem preparatu. Natomiast preparat SYSTANE UD nie zawiera żadnych środków konserwujących.

SYSTANE i SYSTANE UD mogą być stosowane u osób noszących miękkie soczewki kontaktowe, co dodatkowo zwiększa komfort oczu.

SystaneUDPreparat SYSTANE UD występuje w postaci wygodnych w użyciu pojedynczych minimasach      (30 szt. x 0,7 ml).

Warto także wspomnieć, że po otwarciu buteleczki preparat SYSTANE można przechowywać i używać przez okres do sześciu miesięcy, co nie jest możliwe w przypadku innych sztucznych łez.


dr n. med. Małgorzata Zdzieszyńska
Specjalista Chorób Oczu


Praca przy komputerze w konsekwencji może być początkiem naszych kłopotów ze zdrowiem. Czy wiecie co wpływa na Wasze samopoczucie podczas pracy przy komputerze i jak możecie sobie pomóc?
Ankieta dzięki uprzejmości


 
 
Copyright © Linea Optica 2008 - 2021